Zapalniczka ZIPPO - Historia Najsłynniejszego "Click" Świata.

Zippo –najsłynniejszy „click” świata


Historia pokazuje, że nawet najprostsze rzeczy codziennego użytku mogą stać się w pewien sposób legendarne, czy kultowe. Tym drugim słowem często określa się bohatera  naszego dzisiejszego  wpisu, a jest nim zapalniczka benzynowa amerykańskiej marki  Zippo.


Opowieść należy zacząć jednak od założyciela, którym był George G. Blaisdell i przenieść się do lat 30. XX wieku. Mężczyzna ten, przebywając w barze, w Bradford zauważył jak jego znajomy z trudem próbuje odpalić papierosa nieporęczną austriacką zapalniczką, uwagę również przykuł fakt, że wyposażona została w przydatny kominek, który chroni płomień przed podmuchami wiatru. Wtedy zrodził się pomysł…
Pod koniec 1932r. Blaisdell postanowił poprawić błędy konstrukcyjne i odświeżyć  austriacki model według swojego pomysłu. Wykonał prostokątną  obudowę, do której przytwierdził pokrywkę na zawiasie, element który chronił płomień przed wiatrem, a który tak bardzo spodobał mu się - został zachowany. Takim oto sposobem powstała wygodna zapalniczka odpalana jedną ręką. Jeśli chodzi o nazwę, jest to sprawa dosyć prosta, George’owi podobało się brzmienie słowa „zipper” , a jego wariację „zippo” uznał za odpowiednią nazwę dla  nowego produktu, według samego twórcy brzmiała po prostu nowocześnie.  Koszt takiej zapalniczki w tamtym momencie wynosił 1,95 dolara. Istotną kwestią jest również fakt, że  już wtedy wprowadzono słynną dożywotnią gwarancję zippo, którą reklamował niepozostawiający wątpliwości slogan „Działa albo naprawiamy ją za darmo”. Machina ruszyła, firma dostawała coraz więcej zamówień na swoje nieśmiertelne zapalniczki, a amerykański rynek konsumencki powoli  poznawał się na tym niesamowitym produkcie.
Kluczowy moment dla „Zippo” nadszedł w roku 1941, kiedy to USA przystąpiło się do II Wojny Światowej.  Firma zaczęła  dostarczać swój produkt do amerykańskiej armii i tym oto sposobem zapalniczka stała się elementem wyposażenia każdego żołnierza. Nie mogło odbić się to bez echa, od tego czasu marka Zippo na stałe umocniła swoją pozycję na rynku światowym, a zapalniczka stała się w pewien sposób jednym z amerykańskich symboli.
Dalsze losy firmy to już praktycznie teraźniejszość, po zakończeniu wojny  przedsiębiorstwo wróciło do sprzedaży swoich produktów zwykłym obywatelom wciąż rozwijając się i tworząc nowe projekty, jak przykładowo zapalniczkę w wersji Slim, która przypadła do gustu zwłaszcza żeńskiej części klienteli.

Zapalniczka Zippo w wersji Slim

W tym momencie Zippo to ogromna marka, która zrzesza fanów na całym świecie, a jej ogromne zasięgi sprawiły, że stała się lwią częścią popkultury biorąc pod uwagę jej obecność w ponad 2000 produkcji  filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Zapalniczka stała się ikoną, a charakterystyczne „click” podczas jej otwierania słyszały już miliony ludzi na całym świecie.

Dzisiaj Amerykański koncern nie produkuje juz tylko zapalniczki. Zippo to obecnie styl zycia i cała moda na zapalniczki, która wiąże się z różnymi seriami i kolekcjami. Marka Zippo współpracuje obecnie z największymi brendami na świecie, wypuszczając specjalne oryginalne linie swoich produktów, np. kolekcje zapalniczek: Harley Davidson, Jack Daniels, Jim Bean, Bob Marley. Kolekcje z obrazami słynnych grafików np. Lisa Parker czy Anne Stockes. Zippo zachwyca dzisiaj swoją pomysłowościa i różnorodnością swojej kolekcji.

Zapraszamy to zapoznania się z kolekcją zapalniczek zippo sklepu Świat Shishy, które znajdziecie tutaj: Zapalniczki ZIPPO

Aby zapalniczka Zippo sprawnie funkcjonował potrzebna jest do niej jeszcze benzyna, knot i kamiennie. Od czasu do czasu można też wymienić w niej watę. Warto stawiać na oryginalne, sprawdzone produkty. Wszystkie niezbędne akcesoria do zapalniczek zippo znajdziecie oczywiście w naszym sklepie tutaj: Akcesoria do Zapalniczek